آیین استانی پیوند اولیاء و مربیان با حضور مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری فارس، رئیس اداره آموزش اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش ، رؤسای چهار ناحیه و جمعی از اولیاء و مربیان تشکیل شد.

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری فارس، در این آیین به ساختار نظام آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: عمده برنامه ریزی های نظام آموزش و پروش برای آموزش و فضای آموزشی است. سیده معصومه دستغیب با بیان اینکه در نظام آموزش و پرورش به پرورش و فراغت بعد از تحصیل دانش آموزان کمترین توجه شده است، افزود: اجتماع امروز ما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند که مربوط به دوران پس از خروج دانش آموزان از آموزش و پرورش می شود که کمتر به ان توجه  شده  است. وی بهترین سنین پرورش فرزندان را تا ۱۸ برشمرد و اظهار داشت: اکثر خانواده‌ها به جای پرورش فرزندانشان تا قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی، به یکباره دراین سن حساس به فکر مشاوره، اشتغال و مشکلاتی که با آن روبه‌رو می شوند، می افتدند. دستغیب آرامش را در گرو همدلی خانه و مدرسه دانست و در ادامه گفت: جهت رسیدن به یک خانواده سالم، نیاز به برنامه ای منسجم در آموزش و پرورش و ورود خانواده ها به عرصه تعلیم و تربیت است که متأسفانه در حال حاضر تمام دغدغه خانواده ها درس خواندن فرزندان و امور مربوط به تحصیل آن‌هاست؛ ولی هیچ گونه توجهی به اینکه آیا این افراد بعد از فارغ التحصیلی، افراد موفقی هستند یا خیر، نشده است. مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری فارس با بیان اینکه آمارهای حوزه محیط زیست و خانواده‌ها نشان دهنده وجود نقص های عظیم در آموزش و پرورش است، عنوان کرد: تمام این نواقص به عدم پیوند بین اولیاء و مربیان بر می گردد که با کمی درایت می توان کارهای مثمر ثمری را در این دوره جهت پیشگیری انجام داد. دستغیب تصریح کرد: مسائل جامعه ما با رفتن دانش آموزان به دانشگاه حل نمی شود و آنچه آموزش و پرورش باید انجام دهد، پرورش انسان های کارآمد و تحویل آنان به جامعه است. همچنین متأسفانه بسیاری از مدارس بر روی این نکته تأکید دارند که دانش‌آموزان باهوش را ترغیب به تحصیل و مهاجرت به کشورهای دیگر کنند که البته اگر تنها برای تحصیل و پیشرفت باشد، خوب است ولی اینکه دانش‌آموزان نخبه ما از کشور فاصله بگیرند، فاجعه است. وی جامعه امروز را نیازمند طرح های جدید دانست و گفت: در دوره های گذشته، جامعه و نظام آموزش و پرورش نیازمند ساختمان آموزشی بود که این مسئله با همت دولت و ملت حل شد؛ ولی امروز کمبود فضای مشاوره در نظام تعلیم و تربیت به شدت احساس می شود و می بایست خانواده ها برنامه های آموزشی را فرا‌گرفته و به‌کار گیرند. مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری فارس در پایان تأکید کرد: تشکل های غیردولتی که تمام امور آن بر عهده والدین باشد، حتماً به نتیجه خواهد رسید و فرزندان ما باید در فضایی رشد کنند که احساس آزادی داشته باشند.

رئیس اداره آموزش اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در این آیین ضمن تأکید به اهمیت جایگاه انجمن اولیا و مربیان اظهار داشت: در سال های گذشته اتفاقاتی صورت گرفته است که باعث سردرگمی و آشفتگی در انجمن شده است که به موجب آن، انجمن اولیا و مربیان جایگاه خود را از دست داده و از نهاد مطالبه گر به نهادی مطالبه شونده تبدیل گشته است. کیومرث جهانگردی با بیان اینکه انجمن اولیاء و مربیان تجلی‌گاه و اراده خاص مردم از نظام تعلیم و تربیت است افزود: در تلاشیم که با بازنویسی اساسنامه انجمن اولیا و مربیان، سردرگمی و آشفتگی را در آن کاهش دهیم؛ همچنین والدین می بایست در ابتدای امر از جایگاه قدرت خود درامر تعلیم و تربیت آگاهی کامل داشته باشند تا با احیای این جایگاه، به دنبال استعدادیابی فرزندان خویش باشند.
وی در ادامه تصریح کرد: در دنیای امروز و در عصر حاضر، می توان استعدادهای افراد را با دستکاری ژنتیکی ارتقا داد و این اتفاق در حوزه تعلیم و تربیت نیز قابل اجراست که نمونه بارز آن اجرای طرح شهاب در مدارس است.

 

تاریخ درج :  1395/8/1
تعداد بازدیده : 10
از   0   رای
0

ارسال نظر
نام
آدرس ایمیل
دیدگاه :