طرح ملی تاب آوری اجتماعی زنان وخانواده به همت دفتر بانوان وخانواده استانداری فارس کلید خورد

مدیر کل دفتر امور بانوان استانداری فارس گفت : این طرح با هدف توجه به مسائل دینی ، توسعه فضای تحقیق در زمینه آسیب های اجتماعی ، توجه جدی به کمیت وکیفیت مراکز مشاوره و خانواده ، هدایت مشاوران مرا کز به سمت فعالیت های تخصصی و ارایه خدمات دقیق تر به خانواده ها ، کاهش بزهکاری ها و برنامه ریزی برای دسترسی بهتر خانواده ها به خدمات مشاوره و .... اجرا می شود

وی افزود: در برخی از کشورها این موضوع در دوران دبستان آموزش داده می شود و موضوع بسیار مهمی است که مراکز آموزشی بر روی آن حساس گردیده و بر اساس پژوهش ها اعلام شده که فردی که تاب آور است دارای سازگاری بیشتری می باشد و تحملش نسبت به گرفتاری ها و مشکلات افزایش پیدا می کند بنابراین بر اساس تحقیقات و پژوهش ها ما هم این موضوع را در کشور متوجه شده ایم و خوشبختانه بودجه ای از معاونت زنان ریاست جمهوری برای این موضوع اختصاص داده شده است.

سیده معصومه دستغیب با بیان خاص بودن  نحوه برگزاری این دوره در استان فارس، افزود: یکی از ویژگی های این طرح این است که برای اجرای آن، دفتر امور بانوان استانداری به تنهایی وظیفه برگزاری را برعهده نگرفته بلکه مشاوران 14 دستگاه که متولی مشاوره و ارائه خدمات به خانواده ها هستند را برای دوره تربیت مدرس دعوت کرده است.

دستغیب ادامه داد: در دوره تربیت مدرس که در مرحله اول 18 ساعته می باشد از اساتید متخصص در حوزه تاب آوری دعوت شده که این دوره را بگذرانند و در پایان گواهی شرکت در دوره به آن ها اعطا می شود.

این مقام مسئول بیان کرد: پس از این دوره، مشاورین در مراکز مشاوره و یا سازمان های مربوطه به خانواده ها آموزش های لازم را خواهند داد.

مدیر کل دفتر امور بانوان استانداری با اشاره به شرکت 90 نفر در این دوره، گفت:   آنچه در این طرح منحصر بفرد است این است که دوره های تربیت مدرسی را که ما برای مشاورین گذاشته ایم در حالت عادی باید 300 نفر باشد اما آن را به سه برابر افزایش دادیم و این تعداد با توجه به استقبالی که صورت گرفته در آینده بیشتر شده و دوره های تربیت مدرس ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به استقبال خوب مشاوران از این دوره گفت: این برای اولین بار است که از تمام مراکز مشاوره که به خانواده ها خدمات ارائه می دهند، در یک برنامه گردهم آمده اند.

 دستغیب تصریح کرد: در کنار این دوره ضمن اینکه محتوای آموزشی خوبی در اختیار این عزیزان قرار دادیم کتابی از طرف معاونت ریاست جمهوری تهیه نموده و در اختیار آنان قرار خواهیم داد و از طرفی هم از کسانی که در این دوره شرکت کردند یک نیازسنجی آموزشی به عمل می آید و از آن ها می خواهیم که آنچه را که برای ارتقای دانش و آگاهیشان نیاز دارند اعلام کنند که ما دوره های بعدی را بر اساس نیازسنجی خود مشاوران برگزار کنیم.

وی، از ادارات کل بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، اوقاف و امور خیریه، آموزش و پرورش فارس در دو بخش انجمن اولیا و مربیان و آموزش خانواده و اداره مشاوره، دفتر امور اجتماعی استانداری، دادگستری، شهرداری شیراز، علوم پزشکی، خانه خیرین، مراکز مشاوره خصوصی، معاونت ریاست جمهوری، نیروی انتظامی، سازمان نظام مشاوره و مرکز مشاوره دانشگاه شیراز به عنوان دستگاههای همراه در برگزاری این طرح نام برد و افزود: مراکز مشاوره از شهرستان های سپیدان، لامرد، کوار و مرودشت نیز در این دوره حضور داشتند.

دستغیب ادامه داد: ادارات دیگری نیز مانند بنیاد شهید دارای مراکز مشاوره هستند که در ادامه این طرح آن ها را هم دعوت می کنیم.

وی با بیان اینکه این دوره ها در حال حاضر در شیراز برگزار می شود اما در سال آینده آن ها را به صورت اقماری در شهرستان ها برگزار خواهیم کرد، افزود: به نظر می رسد یک راه طولانی در پیش است ولی ما برنامه کوتاه مدتی را در جهت ارتقای کمی و کیفی مراکز مشاوره و مشاورینی که در مراکز به ارائه خدمات به جامعه می پردازند، تدوین کرده ایم.

 

تاریخ درج :  1395/10/6
تعداد بازدیده : 1363
از   0   رای
0

ارسال نظر
نام
آدرس ایمیل
دیدگاه :