دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در جلسه حمایت از حقوق کودکان شیراز: مردم پرچمدار حمایت از حقوق کودکان هستند

کودکانی که از حمایت نهاد خانواده بازمانده اند؛ حال دست یاری را به سمت سمن ها گشوده اند

برای اولین بار در شیراز جلسه حمایت از حقوق کودکان با حضور سازمان های مردم نهاد برگزار شده است.

بخشی از کودکان نه به واسطه بد سرپرستی یا فقر مالی بلکه به دلیل مشکلات ذهنی و مادرزاد بیش از دیگر کودکان به حمایت نیاز دارند.

آقای  الوندی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در نشست سازمان های مردم نهاد حمایت از کودکان از ضرورت برنامه ریزی و تحلیل وضع کودکان به صورت شبکه ای در سراسر کشور خبرداد.

 

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اظهار نمود: بر اساس قوانین و اسناد، کودکان توان دفاع از حقوق خود را ندارند و سازمان های دولتی و مردم نهاد به عنوان وکیل آنها باید این دادخواهی را داشته باشند.

وی «نخ تسبیح» تمام اقدامات را رعایت مصالح عالی کودکان و تصریح آن در ماده 45 قانون خانواده می داند. الوندی با بیان اینکه نگاهمان به وضع کودکان باید نگاهی حق مدارانه باشد، پرچمدار حمایت از آنها را انجمن ها و نهاد های مردمی دانست. دبیر مرجع  ملی کنوانسیون حقوق کودک بیان نمود: ویژگی سمن ها این است که مردمی کار کنند و مردم را به سمت خود بکشانند اما بعضی مواقع با ایحاد اختلاف بین آنها در پی حذف همدیگر هستند. الوندی در بخش دیگری از سخنانش به نقش تشکل ها در جهت دهی مطلوب به مطالبات اجتماعی اشاره و تصریح می کند: سمن ها به واسطه ارتباطی که با کف جامعه دارند، در این جهت دهی مطالبات مؤثر عمل می کنند و نهادهای دولتی در این خصوص باید با سمن ها همکاری داشته باشند.

وی در نهایت از برنامه10 ساله درخصوص کودکان می گوید: این برنامه در سال جاری به  استان هاابلاغ شده و موضوعات مرتبط با کودکان و نهادهای متولی مشخص و نقش سمن ها هم در این زمینه مشخص شده است.

 

سیده معصومه دستغیب مدیر کل امور دفتر بانوان و خانواده استانداری فارس با اشاره  به خدمات انجام شده در خصوص  کودکان توسط نهاد های غیر دولتی بیان نمودند: خدمات و حمایت هایی که توسط نهاد های غیر دولتی ارائه شده است در نهاد های دولتی ارائه نمی شود و این به واسطه توان ارتباطی است که سازمان های غیر دولتی با مردم  دارند.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده با اشاره به  ضرورت ایجاد ساختار مشترک دولتی و غیر دولتی در استان بیان نمودند: با ایجاد این ساختار و برنامه ریزی و حضور دادگستری می توان کمبودهای حقوقی در حوزه کودکان را به واسطه ارتباط سازمان های غیر دولتی با دفتر امور بانوان و خانواده استانداری با هدف  ارائه خدمات به کودکان برطرف نمود.آقای شمس مسئول انجمن مددکاران اجتماعی با تجربه  فراوانی که از کار در مددکار اجتماعی دارد از غریب بودن سازمان های مردم نهاد می گوید و معتقد است: در نهاد های دولتی توجه به سرمایه اجتماعی در پایین ترین مرتبه قرار دارد.

 

 

تاریخ درج :  1395/10/28
تعداد بازدیده : 1408
از   0   رای
0

ارسال نظر
نام
آدرس ایمیل
دیدگاه :